Juma Joseph

Current Teams: Tandaza FC
Date of Birth: 26/04/1989
Position: Midfielder

Joseph ‘Justo’ Juma, is a graduate of the University of Nairobi and currently working with Kenya School of Flying at Wilson Airport as a Chief Ground Instructor

He is a CDM but not your typical kind; he does not rely on pace and stamina and neither is he the box to box kind of player. He does not rely much on physicality and strength. He is more of a preventive than curative midfielder, anticipating attack threats from the opponents and communicating effectively to the necessary departments. He covers spaces as opposed to man marking. He maximizes on his strengths to cover his weaknesses. His strengths include vision, creative play making, accurate passing, short and long range and a player of minimum touches. His headers will mostly be to a teammate and not headed for distance.

His highest level of football career is NSL formely DIV 1 with Kisumu black stars FC and Kisumu municipal FC.

Michael Carrick is his idol.

  • 9 May

    Uprising FC Shofco Kibera

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 9 May

    Alfones FC Commercial FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 9 May

    Dimba Patriots FC Gathanga United

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 9 May

    Tandaza FC Rware FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 9 May

    Mbotela Kamaliza FC Equity Bank FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 9 May

    Wajiji FC Uweza FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 9 May

    JYSA FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 3 May

    Gathanga United Uprising FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 3 May

    Rware FC Alfones FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 3 May

    Uweza FC Tandaza FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 3 May

    MKU Thika FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 3 May

    JYSA FC Wajiji FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 2 May

    Shofco Kibera Commercial FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 2 May

    Equity Bank FC Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 26 April

    Gathanga United Shofco Kibera

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 26 April

    Commercial FC Rware FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 26 April

    Alfones FC Uweza FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 26 April

    Dimba Patriots FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 26 April

    Mbotela Kamaliza FC Wajiji FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 25 April

    Uprising FC Equity Bank FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 25 April

    Tandaza FC JYSA FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 19 April

    Uweza FC Commercial FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 19 April

    MKU Thika FC Uprising FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 19 April

    JYSA FC Alfones FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 19 April

    Wajiji FC Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 19 April

    Mbotela Kamaliza FC Tandaza FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 18 April

    Shofco Kibera Rware FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 18 April

    Equity Bank FC Gathanga United

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 10 April

    Equity Bank FC Shofco Kibera

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 10 April

    Rware FC Uweza FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 10 April

    Gathanga United MKU Thika FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 10 April

    Commercial FC JYSA FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 10 April

    Uprising FC Wajiji FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 10 April

    Alfones FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 10 April

    Dimba Patriots FC Tandaza FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 5 April

    Shofco Kibera Uweza FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 5 April

    MKU Thika FC Equity Bank FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 5 April

    JYSA FC Rware FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 5 April

    Wajiji FC Gathanga United

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 5 April

    Dimba Patriots FC Alfones FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 4 April

    Mbotela Kamaliza FC Commercial FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 4 April

    Tandaza FC Uprising FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 29 March

    MKU Thika FC Shofco Kibera

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 29 March

    Rware FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 29 March

    Gathanga United Tandaza FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 29 March

    Commercial FC Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 28 March

    Uweza FC JYSA FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 28 March

    Equity Bank FC Wajiji FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 28 March

    Uprising FC Alfones FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 22 March

    Wajiji FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 22 March

    Mbotela Kamaliza FC Uweza FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 22 March

    Dimba Patriots FC Rware FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 22 March

    Alfones FC Gathanga United

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 21 March

    Uprising FC Commercial FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 21 March

    Shofco Kibera JYSA FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 21 March

    Tandaza FC Equity Bank FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 15 March

    Wajiji FC Shofco Kibera

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 15 March

    JYSA FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 15 March

    MKU Thika FC Tandaza FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 15 March

    Rware FC Uprising FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 15 March

    Gathanga United Commercial FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 14 March

    Uweza FC Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 14 March

    Equity Bank FC Alfones FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 8 March

    Dimba Patriots FC JYSA FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 8 March

    Alfones FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 8 March

    Commercial FC Equity Bank FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 8 March

    Gathanga United Rware FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 7 March

    Shofco Kibera Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 7 March

    Tandaza FC Wajiji FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 7 March

    Uprising FC Uweza FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 1 March

    Tandaza FC 1 : 0 Shofco Kibera

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 1 March

    Mbotela Kamaliza FC - 01 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 1 March

    Wajiji FC - 02 Alfones FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 1 March

    JYSA FC - 02 Uprising FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 1 March

    MKU Thika FC - 10 Commercial FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 29 February

    Uweza FC - 13 Gathanga United

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 29 February

    Equity Bank FC - 30 Rware FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 23 February

    Alfones FC 4 : 1 Tandaza FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 23 February

    Commercial FC - 10 Wajiji FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 23 February

    Gathanga United - 12 JYSA FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 23 February

    Rware FC - 01 MKU Thika FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 23 February

    Shofco Kibera - 00 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 22 February

    Uprising FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 22 February

    Equity Bank FC - 50 Uweza FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 16 February

    MKU Thika FC 1 : 2 Uweza FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 16 February

    Alfones FC 2 : 2 Shofco Kibera

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 16 February

    Tandaza FC Commercial FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 16 February

    Mbotela Kamaliza FC 1 : 1 Gathanga United

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 16 February

    Wajiji FC 2 : 1 Rware FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 16 February

    JYSA FC 2 : 2 Equity Bank FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 15 February

    Dimba Patriots FC 0 : 3 Uprising FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 15 February

    4 : 5 Posta Rangers FC

    1:30 pm
    Camp Toyoyo
  • 9 February

    Commercial FC - 13 Alfones FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 9 February

    Gathanga United Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 9 February

    Rware FC 0 : 1 Tandaza FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 9 February

    Uweza FC Wajiji FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 9 February

    MKU Thika FC - 00 JYSA FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 8 February

    Shofco Kibera - 05 Uprising FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 8 February

    Equity Bank FC 1 : 1 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 2 February

    Tandaza FC 4 : 1 Uweza FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 2 February

    Commercial FC - 20 Shofco Kibera

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 2 February

    Alfones FC - 12 Rware FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 2 February

    Mbotela Kamaliza FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 2 February

    Wajiji FC - 11 JYSA FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 1 February

    Uprising FC - 41 Gathanga United

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 1 February

    Dimba Patriots FC - 41 Equity Bank FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 26 January

    Wajiji FC - 11 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 26 January

    Shofco Kibera - 00 Gathanga United

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 26 January

    Rware FC - 11 Commercial FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 26 January

    Equity Bank FC - 12 Uprising FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 26 January

    MKU Thika FC Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 26 January

    JYSA FC 2 : 1 Tandaza FC

    3:00 pm
    Gachororo Primary
  • 25 January

    Uweza FC Alfones FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 19 January

    Congo Boys 0 : 1 Tandaza FC

    3:00 pm
    Serani Sports Ground
  • 19 January

    Rware FC - 00 Shofco Kibera

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 19 January

    Gathanga United Equity Bank FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 19 January

    Commercial FC - 20 Uweza FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 19 January

    Alfones FC - 12 JYSA FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 18 January

    Dimba Patriots FC - 01 Wajiji FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 18 January

    Uprising FC MKU Thika FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 18 January

    Tandaza FC Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 12 January

    Gathanga United 1 : 2 Alfones FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 12 January

    Uweza FC 0 : 1 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 12 January

    Rware FC 1 : 0 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 12 January

    MKU Thika FC 6 : 0 Wajiji FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 12 January

    JYSA FC 0 : 1 Shofco Kibera

    3:00 pm
    JKUAT Juja
  • 11 January

    Equity Bank FC 2 : 0 Tandaza FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 11 January

    Commercial FC 3 : 0 Uprising FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 15 December

    JYSA FC - 00 Commercial FC

    3:00 pm
    JKUAT Juja
  • 15 December

    Wajiji FC - 22 Uprising FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 15 December

    MKU Thika FC - 11 Gathanga United

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 15 December

    Uweza FC - 15 Rware FC

    1:00 pm
    Woodley Ground
  • 14 December

    Mbotela Kamaliza FC - 10 Alfones FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 14 December

    Shofco Kibera - 11 Equity Bank FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 14 December

    Tandaza FC 4 : 1 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 8 December

    Rware FC - 23 JYSA FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 8 December

    Gathanga United - 02 Wajiji FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 8 December

    Alfones FC - 01 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 8 December

    Commercial FC - 11 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 7 December

    Uweza FC - 35 Shofco Kibera

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 7 December

    Equity Bank FC - 32 MKU Thika FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 7 December

    Uprising FC 2 : 3 Tandaza FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 1 December

    JYSA FC - 01 Uweza FC

    3:00 pm
    JKUAT Juja
  • 1 December

    Wajiji FC - Equity Bank FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 1 December

    Dimba Patriots FC Commercial FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 1 December

    Mbotela Kamaliza FC Rware FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 30 November

    Shofco Kibera - 21 MKU Thika FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 30 November

    Alfones FC - 02 Uprising FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 30 November

    Tandaza FC 2 : 1 Gathanga United

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 17 November

    Shofco Kibera - 13 Wajiji FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 17 November

    Mbotela Kamaliza FC - 00 JYSA FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 17 November

    Alfones FC - 12 Equity Bank FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 17 November

    Dimba Patriots FC - 30 Uweza FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 16 November

    Uprising FC - 20 Rware FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 16 November

    Commercial FC - 10 Gathanga United

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 16 November

    Tandaza FC 1 : 0 MKU Thika FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 10 November

    JYSA FC - 02 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    JKUAT Juja
  • 10 November

    Mbotela Kamaliza FC - 11 Shofco Kibera

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 10 November

    Wajiji FC 0 : 0 Tandaza FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 10 November

    Rware FC - 43 Gathanga United

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 9 November

    Equity Bank FC - 10 Commercial FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 9 November

    MKU Thika FC - 15 Alfones FC

    3:00 pm
    MKU Landless
  • 9 November

    Uweza FC - 22 Uprising FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 3 November

    Alfones FC - 10 Wajiji FC

    3:00 pm
    Sagana Railways
  • 3 November

    Commercial FC - 01 MKU Thika FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 3 November

    Gathanga United - 01 Uweza FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 3 November

    Rware FC - 30 Equity Bank FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 2 November

    Dimba Patriots FC - 21 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 2 November

    Uprising FC - 01 JYSA FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground
  • 2 November

    Shofco Kibera 1 : 0 Tandaza FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 27 October

    JYSA FC - 14 Gathanga United

    3:00 pm
    JKUAT Juja
  • 27 October

    Wajiji FC - 01 Commercial FC

    3:00 pm
    Tumaini Primary
  • 27 October

    MKU Thika FC - 25 Rware FC

    3:00 pm
    Ruiru Stadium
  • 27 October

    Mbotela Kamaliza FC - 13 Uprising FC

    3:00 pm
    Mbotela Ground
  • 26 October

    Uweza FC - 20 Equity Bank FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 26 October

    Tandaza FC 3 : 1 Alfones FC

    3:00 pm
    UON Lower Kabete Campus
  • 26 October

    Dimba Patriots FC - 20 Shofco Kibera

    3:00 pm
    St Michael Primary
  • 20 October

    Equity Bank FC - 30 JYSA FC

    3:00 pm
    Ngenda Ground
  • 20 October

    Commercial FC 1 : 2 Tandaza FC

    3:00 pm
    Thika Stadium
  • 20 October

    Gathanga United - 10 Mbotela Kamaliza FC

    3:00 pm
    Mayuyu Primary
  • 20 October

    Rware FC - 22 Wajiji FC

    3:00 pm
    Ruringu Stadium
  • 20 October

    Uweza FC - 33 MKU Thika FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 19 October

    Shofco Kibera Alfones FC

    3:00 pm
    Woodley Ground
  • 19 October

    Uprising FC - 20 Dimba Patriots FC

    3:00 pm
    Ziwani Ground

FKF National Division 2 Eastern Zone C 2019/20

SeasonClubGoalsAssistsYellow CardsRed CardsAppearancesWin RatioDraw RatioLoss RatioOwn Goals
Total-75.008.3316.67
P